Československá štátna pedagogická akadémia v Bratislave v kontexte otázky reformy vzdelávania učiteľstva v medzivojnovom období
(Czechoslovak State Academy of Education in Bratislava in Context of the Issue of Teachers’ Education Reform in the Interwar Period)
Jaroslav Durec
DUREC, Jaroslav. Československá štátna pedagogická akadémia v Bratislave v kontexte otázky reformy vzdelávania učiteľstva v medzivojnovom období. In Historický zborník, roč. 33, 2023, č. 2, s. 78 – 112.
Abstrakt: Štúdia sa zaoberá obdobím existencie Československej štátnej pedagogickej akadémie v Bratislave. Jej cieľom je rozvinúť problematiku organizácie štúdia a samotného vzdelávacieho procesu v širších súvislostiach ako súčasť reformy školského systému podľa vzoru najmodernejších pedagogických prúdov medzivojnového obdobia. Založenie štátnej pedagogickej akadémie v Bratislave v mnohom nadväzovalo na predchádzajúce vzdelávacie inštitúcie pre učiteľov s akademickou formou vzdelávania – Školy vysokých štúdií pedagogických a Súkromnej pedagogickej akadémie v Prahe, ktorých vznik sa datoval tiež do obdobia prvej Československej republiky. Na základe využitých historických metód, najmä historickej komparácie štúdia analyzuje konkrétne oblasti vyučovacieho procesu na uvedených dvoch pedagogických inštitúciách v kontexte štúdia na štátnej pedagogickej akadémie. Vytvorením bratislavskej štátnej pedagogickej akadémie vyvrcholili snahy o zavedenie akademického vzdelávania učiteľstva, pretože medzivojnová československá spoločnosť aj vzhľadom na mnohé žiadosti nebola ešte pripravená založiť plnohodnotné pedagogické fakulty v štruktúre univerzít. Československá štátna pedagogická akadémie v Bratislave vychovávala učiteľov z rôznych kútov republiky na vysokej odbornej úrovni a bola priamou predchodkyňou dnešných pedagogických fakúlt na území Slovenska.
Kľúčové slová: pedagogická akadémia; vzdelávanie; medzivojnové obdobie; učiteľ.