František Hrušovský v exile (1945 – 1956)
(František Hrušovský in Exile (1945–1956))
Beáta Katrebová Blehová
KATREBOVÁ BLEHOVÁ, Beáta. František Hrušovský v exile (1945 – 1956). In Historický zborník, roč. 32, 2022, č. 2, s. 88-122.
Abstrakt: Štúdia sa venuje pôsobeniu historika Františka Hrušovského v exile po druhej svetovej vojne. Prvé dva roky prežil v Ríme, kde študoval vo Vatikánskej apoštolskej knižnici a vatikánskych archívoch. V júli 1947 pricestoval do Clevelandu, kde sa natrvalo usadil. Spolupracoval so Slovenskou ligou v Amerike a v marci 1949 bol zvolený za zapisovateľa a podpredsedu Ligy. Svojím pôsobením na čele organizácie významne ovplyvnil jej programové ukotvenie v prospech štátnej samostatnosti Slovenska. Vyučoval na vyššej benediktínskej škole pri Opátstve sv. Andreja-Svorada. Po založení Slovenského ústavu v Clevelande v septembri 1952 sa stal jeho riaditeľom. Úzko spolupracoval aj so Slovenskou národnou radou v zahraničí a na jeseň 1955 sa stal jej predsedom. V septembri 1956 náhle a predčasne zomrel. Bol činný aj ako publicista a historik a v exile mu vyšlo niekoľko monografií. Zaujímala sa oňho československá Štátna bezpečnosť, ktorá slovenský exil s programom zásadného antikomunizmu a slovenskej štátnosti vnímala ako hlavného ideologického nepriateľa a neváhala použiť všetky dostupné prostriedky na jeho likvidáciu.
Kľúčové slová: studená vojna; antikomunizmus; slovenský politický exil; Slovenská liga v Amerike; Slovenský ústav v Clevelande; Slovenská národná rada v zahraničí.